Dlaczego warto

Dzięki umiejętności szybkiego czytania będziesz mógł zapozanć się z ogramną ilością materiałów w bardzo szybkim czasie

O stronie

Warto przeczytać

Dzień pierwszy

Ćwiczenie 1

Kropka
Kropka to ćwiczenie na poszerzanie pola widzenia. Patrzysz się na kropkę (możesz wskazywać ją wskaźnikiem) i starasz się zobaczyć litery wokół niej. NIEKONIECZNIE ostro – wykorzystujesz swoje peryferyjne pole widzenia. Wzrok koncentrujesz na kropce. Ćwiczenia wykonujesz dość szybko, staraj się nie wymawiać liter, które widzisz.

Ćwiczenie 2

Piramidy
To ćwiczenie jest na poszerzanie poziomego pola widzenia. Wodząc wzrokiem z góry w dół, wzdłuż linii wyznaczonej przez liczby, postaraj się przeczytać wyraz jednym spojrzeniem, schodząc wzrokiem coraz niżej. Ten moment, w którym konieczne już będzie skierowanie wzroku na boki, wyznacza Twoją aktualną szerokość pola widzenia.

Ćwiczenie 3

Tablice
Tablice te poprawiają zdolność zapamiętywania oraz zwiększają pojemność uwagi. Są to kwadraty podzielone na 25 kratek, w których rozmieszczono przypadkowo liczby od 1- 25. Poprawne wykonywanie tego ćwiczenia, polega na tym, że patrzysz w środek dużego kwadratu, starając się dostrzec i uporządkować - od najmniejszej do największej i odwrotnie- umieszczone w nim liczby.

Efektywność czytania

Mont Saint Michel
Według mitologii celtyckiej Mont Saint Michel było jedny z morskich grobowców, do którego trafiały dusze zmarłych. W 708 roku św. Michał pojawił się biskupowi Aubertowi z Avranches i kazał mu na szczycie góry wybudować kaplicę. Dwa wieki później Ryszard I, książę Normandii, przekazał Mont Saint Michel zakonowi benedyktynów, którzy stworzyli tu ośrodek naukowy, a sto lat później wybudowali także fortecę nie do zdobycia. Na początku XV wieku, w czasie wojny stuletniej Anglicy trzykrotnie oblegali twierdzę. Oparła się im skutecznie – była jedynym miejscem w zachodniej i północnej Francji, które nigdy nie dostało się w ręce Anglików ani nikogo innego. Po rewolucji przekształcono to miejsce w więzienie. Dopiero w 1966 roku – w tysiąclecie powstania, oddano Saint Michel na powrót benedyktynom. Oczywiście symbolicznie. Opactwo urzeka swoją malowniczością. Położone jest w zatoce. Na wysokiej (około 80 m) skale widnieje zespół średniowiecznych budynków, a wśród nich wyróżnia się jedna smukła wieżyczka z figurą św. Michała zabijającego smoka. Wokół opactwa w nielicznych budynkach mieszka około 150 osób. Wszystko otaczają stare mury obronne. Opactwo wyrasta niemal z morza. Wokół jest ogromny, płaski i zupełnie niezagospodarowany teren i droga prowadząca po grobli do wzgórza. Zależnie od pozycji księżyca na niebie różnica poziomu wody w zatoce wynosi około piętnastu metrów. Dlatego terenu nie da się zagospodarować. Podczas przypływu cały obszar znajduje się pod wodą. Turystów ostrzega się tu w kilku językach, żeby uważali na przypływ, bo może im odciąć drogę powrotną do parkingów. Do opactwa wchodzi się jedyną bramą – Porte de l’Avancee i idzie jedyną ulicą, nie wiadomo dlaczego, nazwaną Grande Rue. Prowadzi obok licznych sklepów i restauracji (także z hot–dogami i pizzą) do budynku klasztoru i kościoła. Kościół jest ogromny, nawa i transept są w zasadzie w stylu romańskim (a właściwie jego normańskiej odmianie), zaś chór w stylu flamboyant. Wrażenie robi zwłaszcza refektarz z XIII wieku. Niemal zupełnie ciemny, oświetlony przez słabe smugi światła wpadające przez wąskie, umieszczone w grubym murze okna. Przepiękne są kominki w sali gościnnej. Na początku XX wieku odkryto w podziemiach kaplicę Marii Panny. Wszystko to jest dziś pustawe. Widać niemal wyłącznie turystów. W kilku zamkniętych pomieszczeniach mieszka dziś zaledwie kilkunastu zakonników. Ale w południe można wysłuchać łacińskiej mszy śpiewanej tak, jak było to przed wiekami. I wtedy zapomina się o Saint Michel dla turystów – o knajpkach i sklepach, pamiątkach i całym tym handlowym kramie. Czysty, piękny śpiew zakonników przenosi nas w inną epokę. I marzymy o tym, żeby dziś przypływ odciął nam drogę powrotną do parkingu, by można było zostać parę godzin dłużej w innej epoce.

PYTANIA: 1) W którym wieku św. Michał nakazał budowę kaplicy na szczycie Mont Saint Michel?

a) w XV
b) w X
c) na początku IX
d) na początku VIII

2) Kto zdobył Mont Saint Michel?
a) nikt, zawsze opierało się atakom
b) wojska angielskie podczas wojny stuletniej
c) rewolucjoniści francuscy
d) wojska Napoleona

3) Kiedy klasztor zamieniono w więzienie?
a) po wojnie stuletniej
b) po rewolucji
c) po upadku Napoleona
d) po I wojnie

4) Kiedy ponownie zwrócono klasztor benedyktynom?
a) po wojnie stuletniej
b) po upadku Napoleona
c) w 1966 w tysiąclecie powstania
d) po dojściu do władzy de Gaulle’a

5) Przed czym ostrzega się turystów przybywających do Mont Saint Michel?
a) przed zimnem
b) przed przypływem
c) przed zgubieniem się w podziemiach
d) przed duchami zmarłych

6. W jaki sposób można się na chwilę przenieść w inne czasy będąc w klasztorze?
a) wysłuchać koncertu
b) wysłuchać łacińskiej mszy śpiewanej
c) pochodzić po podziemiach
d) zostać na noc w hotelu

(Tekst został opracowany przez dr Annę Cegiełę na potrzeby eliminacji V Mistrzostw Polski w Szybkim Czytaniu)